software
Nedelni odpoledne, BFU@PC
JKSP, středa večer
Tuhle báseň jsem napsal jako příspěvek do všeobecného kulturního večera. Na výběr bylo tuším 5 témat, vzpomněl jsem si na 3.
- Vliv globálního oteplování na populaci šmoulů
- A přece se točí
- Moje nejlepší noční hra
Žánry pak byly (5, pamatuji si 3)
- Opereta
- Odborná přednáška
- Báseň v obkročmém rýmu
ShowFoto
V předminulém zápisku jsem slíbíl, že napíšu něco jako recenzi na program ShowFoto. Dnes jsem se k tomu konečně dostal. Nejedná se o program natolik složitý, aby si vyžadoval několika stránkový manuál, ale vzhledem k tomu, jak často se setkávám s názorem, že v Linuxu chybí něco jako IrfanView. Samozřejmě, že nechybí. Například XnView, který zdařile konkuruje IrfanView je portován i na Linux. Nicméně tento článek se zaměřuje právě na program ShowFoto, který je jak název nenapovídá programován pro prostředí KDE.
Flejm o sw modul
Jak už to tak chodí, nevyhnu se občas do nějakého flameware. A někdy jsem sám iniciátorem, tekovéhoto slovního průjmu. Většinou pak k němu dochází odklonem od tématu, kde prvotní myšlenka je předváděna na sérii příkladu, které více či méně korespondují s daným objasňovaným jevem. V 99% procentech pak dopadají takovéto přiklady na zcela neúrodnou půdu, zpravidla pak protože oponent nejenže nemá chuť danou tezi pochopit, ale dokonce myšlenky apriori odmíta, dříve než jsou vyřčeny. Mojí chybou je pak pozdní opuštění takového flameware, a to ať již ústní, tak písemné. Navíc to korunuje, naprosté rozladění (hraničící s nenávistí) oponenta k mé osobě.
Maskujeme chyby
U open source projeků je zvykem používat několik nástrojů. Samozřejmě nějaký Version Controll System na kterém si stáhnete nejnovější verzi zdrojáků. Není se co divit, že u close source tohle není dostupné. Jenže to, že u drtivé většiny komerčního software není dostupný ani bag report a ani žádná diskuse ve které by se řešily problémy, už podivné je.
Když zkusíte s nějakou chybou např. z windows otravovat googl, většinou vám nic kloudného neřekne. Naopak když se pokoušíte o to samé u Linuxu nebývá najití odpovědi problém. No uvážíme-li o kolik je menší komunita v okolí l Linuxu, než Windows tak je to dost podivné.
Distribuce Linuxu pro začátečníky
Vždycky jsem koketoval s Linuxem, byla doba kdy to byl můj hlavní systém na desktopu. Začínal jsem si RedHat 5.0. Proč jsem nakonec přešel na windows a proč dnes přecházím zpět?
Když na kterékoli diskusi co má něco společného s Linuxem položíte otázku "Kterou distribuci bych si měl vybrat?" dostanete mnoho odpovědí. Většinou se nesou v duchu, že je to dle vašich osobních preferencí, ale pro BFU je nejlepší Madriva, Fedora atd., ale že sám pisatel s těmito systémy nepracoval že on je na Debianu (derivátu), nebo na Gentoo.
Internet zadarmo v Praze
Právě jsem přečetl článek se kterým jsem sice souhlasil, ale nějak vnitřně se mi nezdál úplně košér. Byl o internetu zadarmo, na živě. Tak jsem četl diskusi. Byly v ní přízpěvky zcela souhlasné, tak také zcela odporující. Podle autora článku pana Havlenky, je totiž takový internet zcela zprávný. Tak jsem nad tím rozmýšlel a říkal si co je na tom internetu vlastně špatného? I dětská hřiště jsou zadarmo (jak autor opdsouvá) tak proč né internet? Musím s autorem v tomto souhlasit. Má zcela pravdu ve faktech které uvedl a z pohledu ze kterého na věc nahlýžel.
Vylepšená verze katalogu CD/DVD
Jak jsem psal v předchozím přízpěvku katalogizuji CD pomocí jednoduchých příkazů systému. V odpovědi na přízpěvek mi byl odkaz na script pro vhodný pro unix, který umí to samé a mnohem více. Jenže zatím jaksi není pro Windows, proto ve své pokračuju. Zde je výpis trochu vylepšeného bat souboru na katalogizovaní. Do jednoho souboru nejdrříve vypíše stromovou strukturu názvů všech souborů a následně vypíše to samé, ale do výpisu přidá seznam souborů. Tím je možno rychle vyhledávat podle názvů alb, ale také podle názvů jednotlivých souborů.
Nejjednodušší CD/DVD databáze
Už několikrát jsem si dělal databázi CD/DVD, jenže pokaždé to bylo v nějkém "sqělém" programu, který jsem někde stáhnul. Naprosto u každého takového programu jsem narazil na problém s přejitím na novou verzi, nebo z nějakého dúvodu začal padat, pomalu nabíhal atp. Prostě po té co jsem do něho dostal vetšinu svých CD přestal být pohodlně použitelný. Například když někdo chtěl vidět co mám na CD, byl problém, že on se do mojí DB nedostal, prostě neměl nainstalovaný ten program se kterým jsem vytvářel svoji databázi já.
Secret Disc 5.0
Program na vytváření virtuálních skrytých disků na heslo. Podobné Deamon Tools.
PyWeek 3
Prvni tyden v zari probehne dalsi pokracovani PyWeeku.
O co jde? Cilem je napsat behem jednoho tydne hru v pythonu 'from scratch' na zadane tema. Tema bude vybrano hlasovanim o tyden drive, v minulych dilech PyWeeku to byla temata Power a Steam. Letosni tema se jiz brzy dozvime :)
K tvorbe sve hry muzete pouzit pouze kod, ktery napisete behem prvniho tydne zari. Vyjimkou je nekolik knihoven jako PyGame apod. Vice o pravidlech naleznete tady.
Chcete se zucasnit a nemate tym? Nevadi! Navstivte mistnost programovani@conf.netlab.cz a pri