Nejjednodušší CD/DVD databáze

Obrázek uživatele benzin@jabber.cz
Vložil benzin@jabber.cz, St, 2006-09-13 11:22 ::

Už několikrát jsem si dělal databázi CD/DVD, jenže pokaždé to bylo v nějkém "sqělém" programu, který jsem někde stáhnul. Naprosto u každého takového programu jsem narazil na problém s přejitím na novou verzi, nebo z nějakého dúvodu začal padat, pomalu nabíhal atp. Prostě po té co jsem do něho dostal vetšinu svých CD přestal být pohodlně použitelný. Například když někdo chtěl vidět co mám na CD, byl problém, že on se do mojí DB nedostal, prostě neměl nainstalovaný ten program se kterým jsem vytvářel svoji databázi já.
Takže po několikerém pokusu jsem se na vytváření databázi vykašlal. Což nakonec vyústilo v to, že mam spoustu CD a nevím co na nich je. Když něco hledám tak si to radši už po sté stáhnu z netu, než abych vložil do mechaniky CD.
Takže se ukázala že proprietální řešení databáze CD je naprd, ale bez ní se CD efektivně používate nedají. Proto jsem hledal řešení, které by nebylo závyslé na žádném programu a bylo by jednoduše přenositelné. Schodou okolností chci opět začít s GNU/Linuxem. Tak mne napadl lehce UNIX-ový postup. Prostě bázi CD vytvoři s pomocí jednoduchých programů dostupných přímo v systému.
A zde je příkaz v bat souboru (cddb.bat), kterým vytvářím (zatím na windows) databázii svých CD:
tree /A /F d: > mp3_%1.txt

Pak mi stačí pouze zavolat cddb.bat 15 a vytvoří se soubor mp3_15.txt ve kterém je seznam adresářů a soborů v podobě stromu který je na disku d:. Ten "baťák" mám uložen v adresáři do kterého dělám tuto bázi. Parametr /F by bylo vhodné vypnout třeba když chcete udělat seznam datového CD (kde je spousta souboru, jejichž jména vás nezajímají). %1 pak znamná, že do daného místa se zapíše první parametr. Prostě základy práce s bat soubory v DOS, vám bohatě stačí. A na vyhledání čehokoli vám stačí obyčejné hledej Smiling), nebo Alt-F7 v TotalCommandru, FreeCommander či jinde.
Pro editace této databáze vám stačí jednoduchý souborový manažer (třeba průzkumník) a textový editor (i notepad postačí). Až přejdu definitivně na GNU/Linux dám sem obdobný příkaz pro vytvoření takového seznamu i s ohledem na na outline používaný v Emacsu. A zkusím udělat XML verzi tohoto těchto souborů.