Ještě jednou předvolební

Vložil venclj@jabber.cz, Po, 2006-10-16 07:53 :: |

Dnes ráno jsem vyrazil do centra. Silnice přecpaná auty, takže i tramvaj popojížděla po metru. Byl jsem rád, že se mi podařilo nastoupit do metra přetékajícího lidmi. Ačkoli se dveře zavřely přímo za mnou, stihlo nastoupit dalších deset lidí. Tak si říkám, jestli to, čemu se na plakátech a na letácích říká moderní MHD, je stav současný nebo slibovaná budoucnost.

Kdesi jsem slyšel, že ve velkých amerických městech cestuje hromadnou dopravou pouze nižší vrstva. Nedávno jsem měl možnost povozit se vláčkem po Chicagu. Bylo to tak. Nepotkal jsem jediného člověka, který by vypadal jako na cestě do kanceláře. Dnes ráno jich bylo několik. Vymydlení, načesaní, v obleku se tlačí v metru. Řeknete si: Jenomže v jejich vlacích téměř nikdo nemusí stát. Ano, je to tím, že jich mnohem méně využívá MHD. Kancelářští jezdí vlastními auty.

Tolik bych si přál, aby moderní MHD byla budoucností. Aby dokázala reagovat na ranní špičky a pomalu vytlačila přebytečná auta ze svých výsostných území (a tramvajových pásů). K tomu je ale ještě dlouhá cesta. MHD musí být na jednu stranu levnější a výhodnější než jízda autem, ale na stranu druhou se musí naučit stát více na svých nohách.