Předvolební kampaň v Praze

Vložil venclj@jabber.cz, Ne, 2006-10-15 14:48 :: |

Ačkoli nejsem pražským občanem, snažím se všímat předvolebních snah místních kandidátů jak do senátu tak do městských zastupitelstev. Některé jsou vskutku vtipné, jiné stojí minimálně za zamyšlení.

Praha je jedním z mála větších měst, kde běží kampaň i na pozice městských zastupitelů. Kandidátů se našlo dost, aby usilovali o voličovu přízeň, zatímco v malých městech (na vesnicích) se kadidáti musí spíš přemlouvat. Někdo to dělat musí.

Nevím, jestli se ale někdo zamyslel nad efektivností takové kampaně. Jakým způsobem by měla být organizována, aby za vložené prostředky oslovila co nejvíce potenciálních voličů a pokud možno kladně. Možná už na této úrovnu lze cosi vyvozovat o politických uskupeních, jejichž zástupci usilují o místo v zastupitelstvu.

Zatímco někteří se usmívají z plakátů s výmluvným: , jiní naopak zvolili cestu pádných (číselných) argumentů. Přestože nepíši, o které strany jde, musí to být každému jasné. Vždyť stejné byly i jejich taktiky před volbami do poslanecké sněmovny.

Jsou ale i jiné strany. Jedny nasazují do ulic stánky a informované komunikativní lidi, jiné se zas chovají, že mají . Jak jinak si vysvětlit, že ve vestibulu stanice metra stojí dva brigádníci a na otázku „Co máte zajímavého?“ odpoví „No, nic moc.“, podávajíce leták, na němž se na každé stránce směje jeden kulatý obličejíček a nablýskaná peckovice.

A teď blíže k tomu letáku. On mě totiž, stručně řečeno, nadchl. Přesvědčil jsem se, že nejenom školní děti, ale i někteří vzdělaní ekonomové obrovskou slovní zásobu. Vlastně, po pravdě řečeno, v tomto případě se nejspíš jedná o jeden z hlavních poznávacích znaků nejmenované partaje. Je pro mě ctí žít v jednom státě s člověkem, který si . Přiznám se, že bych to nedokázal. Pokusil bych se je složit, obstát u nich. Ale „udělat“ bych si je netrofl.

Za pochvalu také stojí, jak pečlivě se kandidát stará o naši stárnoucí populaci. Jednak se chce pochlubit svou vysokou produktivitou, na druhou stranu si ohleduplně nechce znepřátelit voliče z řad odpůrců polygamie. Jde na to tedy od lesa, když píše:

Zřejmě netřeba dále komentovat argumenty stran vnějšího dluhu republiky před a po jistém roce. Těšte se!