Gentoo - peripetie
Tak jsem si pořídil nový nootebook. Asus F3JM, což je zatím asi nejnabušenšjší počítač na českém trhu (jo a jak dlouho to tak asi zůstane ). Už nějakou dobu pokukuju po Linuxech, dříve jsem je několikrát zkoušel, dokonce jsem je i nějakou dobu používal, ale většinou to byla pro mě spíše hračka než pracovní nástroj. No jenže teď jsem je chtěl pro práci.
Začal jsem programovat v Java a k tomu jsem (už ani nevím přesně proč) začal využívat editor Emacs (posléze XEmacs). Programování v něm mi přišlo značně rychlejší a to jak o proti NetBeans tak oproti Eclipse. Jenže vývojové prostředí pro javu na emcsu (JDEE) používá spoustu unixových příkazů. Ty příkazy dostat do windowsu nebylo vůbec jednoduché, snažil jsem se to navázat přes cygwin, ale úspěch nikdy nebyl stoprocentní.
Takže ve mně uzrálo přesvědčení, že jedině Linux mi pomůže v dalším pokroku. No a kdy jindy přejít na Linux, než v s novým hardware. Tak není nutné řešit žádné složité přechody. Prostě nainstaluju Linux na čistý počítač (žádný dualboot s windowsem) a windows XPH hodim do VMWare.
Tuto cestu jsem započal před dvěmi týdny. Pro svou pouť jsem si zvolil meta distribicu Gentoo.V jednom z přechozích zápisků jsem popisoval důvod proč jsem se takto rozhodnul.
Teď může začít postupně bilancovat.
Po dvou týdnech mi zbývá zlomit poslední problém a tím zůstává zvuková karta. Jinak vše funguje k mé spokojenosti. We VMPlayer-ovi mi běží WindowsXP Home (naco platit za profíky, když je to schované za Linuxem).
Obzory se mi rozšířili o spoustu nových znalostí o kterých jsem dříve neměl ani tušení. Přešel sjem od Thunderbirdu k KMailu a celému Kontactu (vypadá to obdobně jako MS Outlook). No ale hlavně jsem zjistil co který program vlastně dělá a na co ho v tom počítači k sakru mam )
Jinak úplně perfektní jsou stránky jsou alfou a omegou mého snažení.
Zjistil jsem že rdesktop má daleko více možností než vzdálená plocha na windows a je taky rychlejší ).
Ale hlavně jsem se naučil rekompilovat jádro )
Zatím ho každý den rekompiluju, abych do něho dostal nejakou tu drobnost, která by se mi zrovna teď hodila.
No a až konečne rozchodím tu zvukovku, což je doufám už na spadnutí, tak budu moct říct, že jsem se svým Linuxem spokojený.