Zápisník stopaře

Vložil venclj@jabber.cz, Ne, 2006-09-10 21:41 ::

Mezi profesemi, které s gustem vykonávám, zaujímá přední místo stopování. Již od prvních pokusů (někdy ve třetí třídě na základní škole) vím, že mám pro tuto činnost talent. Nechci však zůstat pouze u toho. Zvyšuji si kvalifikaci a s Vámi se pokusím podělit o několik stopařských postřehů.
Vyhýbejte se silnicím druhé třídy
...a to zejména v sobotu, o státem uznávaných svátcích, fotbalových utkáních a tak podobně. Řidičů bývá opravdu pomálu a dlouho trvá, než kolem vás projede kritické množství. Zrovna včera jsem mezi Litomyšlí a Hlinskem nabral ztrátu asi dvou hodin.
Nestopujte na silnicích s hustým provozem
Přestože kritické množství je naplněno, nikdo vám nezastaví. Nechtějí ryskovat, že jim kolega načechrá perka. Než byly odkloněny kamiony na objížďku přes rozestavěnou dálnici, ocitl jsem se v Chlumci nad Cidlinou. Jakmile se vám taková věc už stane, vyhledejte neprodleně čerpací stanici a tam vás určitě někdo vezme.
Líná huba, holé neštěstí
Platí to všude a u stopování dvojnásob. Zvlášť u čerpadel přetékajících spěchajícími řidiči, právníky, lékaři, vojáky... Jeden takový mi vyprávěl, že kolegovi půjčil auto s tempomatem na dovolenou. Povídal, že tam bylo i handsfree. Trochu jsem měl strach, když ve 140km/h kličkoval s telefonem přeplněnou D1 z Vyškova.
Známé potkáte nejdál od domova
No řekněte. Není to jako naschvál? V poledním žáru vám sto kilometrů od domova zastaví soused a diví se, co tam dělám a že jsem mu měl dát vědět.
Řidiči zastavují i v noci. Neváhejte přesto použít hromadnou dopravu
Vystoupil jsem z auta na světelné křžovatci v Přelouči. Už byla tma. Žádný vlak domů tady nestaví. Možná to ten řidič spěchající do Pardubic na noční věděl. Z času na cestu jsem mu svým nas/vystupováním zabral asi jen dvě minutky. O to víc mu sebrala mladá srna, kterou úspěšně (bez škrábance) skolil. No nic. Naložili jsme ji a on, že ji v práci vyvrhne. Osobně se odvažuji trochu pochybovat. Ten pán montuje v Pardubicích počítače.
Rozhodně si během stopování nečtěte
Je to velice nepraktické. Odvádíte svou pozornost od cíle své cesty a vůli někoho přece jenom zastavit. Osobně tomu říkám pozitivní myšlení. Jakmile na to máte náladu, auto se dostaví. Když myslíte na text knihy, nikde nic (otestováno na Souostroví Gulag 1.díl).
Jakkoli nepříznivé počasí je zárukou dlouhého čekání
Vedro, zima, sníh, vázice, bouřka a lijavec vás mohou velmi rychle dostat z rovnováhy a místo zmiňovaného pozitivního myšlení máte debku. V takovém stavu je svezení dokonce životu nebezpečné!
Sledujte dopravní informace
Vysloužíte si obdiv a nehynoucí díky od všech potřebných řidičů. Občas si s vám nějaký ten padesátikilometr zajedou. Můžete jim také pomoci s orientací na automapě. Jak, to je na vás.
Nepoužívejte tachografové kotoučky
Kotoučky slouží k identifikaci řidičů mezi sebou. Bohužel někteří z nás stopařů toho zneužívají. Kdyby pouze stopovali, nevadilo by to. Ale dochází i k vykrádání a přepadání. Pak se nedivme, že profíci nestaví (naštěstí ne všichni).
To je zatím všechno. Další sadu rad doplním později.